Aktualizacja forkowanego repozytorium na githubie.

Nie jestem mistrzem Gita, dopiero się go uczę. Niezłą zagwostkę więc sprawiła mi ostatnio próba zaktualizowanie repozytorium na githubie które forkowałem i chciałem w nim wprowadzić pewne zmiany. Na githubie brakuje takiej opcji, albo jaj jej nie znalazłem, a nie chciałbym pracować na starym kodzie. Sam sposób nie jest skomplikowany więc każdy powinien sobie z tym poradzić. Jak więc zaktualizować nasze repo?

Dodanie zdalnego repozytorium

Pierwsze co musimy zrobić to dodać zdalne repozytorium. Jako przykładem posłużę się repozytorium meet.php, które chciałem zaktualizować u siebie.

git remote add singles git://github.com/singles/meet.php.git

Powyżej dodane zdalne repozytorium nazwałem singles czyli loginem autora, ale nic nie stoi na przeszkodzie by nazwać je po swojemu. Dzięki temu zamiast używać całego adresu URL, możemy użyć jego nazwy. Teraz tylko sprawdźmy czy wszystko dodało się poprawnie:

git remote -v

Powinniśmy zobaczyć listę zdalnych repozytoriów, z czego jedne powinien nosić nazwę jaką użyłeś przy dodawaniu. Umnie wygląda to tak:

origin https://github.com/chemikpil/meet.php.git
singles	git://github.com/singles/meet.php.git

Aktualizacja repo

Czas pobrać wszystkie zmiany z zdalnego repo:

git fetch singles

co utworzy nam nowego zdalnego brancha singles/master. Teraz wystarczy połączyć tego brancha z naszym kodem poleceniem merge:

git merge singles/master

I to by było na tyle.

Podsumowanie

Być może powyższe informacje nie są niczym odkrywczym, ale mogą być przydatne dla osób, którzy dopiero zaczynają przygodę z gitem.