Bloger, czyli recenzja książki Kominka.

13 września swoją premierę miała pierwsza książka Kominka, która jest poradnikiem dla blogerów, zarówno tych początkujących jak i bardziej zaawansowanych ale np. nie zadowolonych ze swojej pozycji w blogosferze. Ja swoją nabyłem w przedsprzedaży i właśnie skończyłem czytać. Czy jest sens kupować tę książkę? Oczywiście, w końcu autor to prawdziwy ekspert w dziedzinie blogowania. Ale …

Zanim przeje do tego „ale”, trochę o tym czym ta książka jest. Książka po za prologiem i epilogiem, które najlepiej przeczytać na początku, składa się ze 100 pytań i odpowiedzi, które dręczą każdego blogera. Dowiemy się m.in. tego jak zacząć blogowanie, jak kreatywnie pisać, jak zarabiać na blogowaniu, czy choćby jak grać na emocjach czytelników. Po za poradami autora znalazły się tam także porady innych znanych blogerów oraz vBlogerów. Wielkim plusem tej pozycji jest to, że została ona napisana lekkim językiem, przez co czyta się ją bardziej jako powieść niż poradnik.

No dobra, ale jak te wszystkie porady sprawdzają się w przypadku blogów technicznych, takich jak np. mój? Nijak. Ok, jeżeli dopiero co zakładasz bloga to faktycznie niektóre tematy na pewno pomogą tobie ustrzec się przed typowymi błędami popełnianymi na starcie. Nie sprawdza się jednak tutaj temat zarabiania na blogu, który bądź co bądź, dla typowego autora bloga jest ważny. Ja osobiście nie znam, żadnego polskiego blogera technicznego, który zarabiałby na swoim blogu i nie liczą się tutaj adtaile, bo o nich w książce nie wspomniano i do tego są passe. Blogi tego typu to inne treści i inni czytelnicy, których w Polsce i tak brakuje ale to inny temat.

Kto jednak powiedział, że w niedalekiej przyszłości nie założę drugiego bloga właśnie lifestylowego? No właśnie. Na to wciąż jest popyt, a jak to autor stwierdził, przebić się do blogosfery jest niezwykle łatwo.

Podsumowując, książka warta swojej ceny. Na pewno przemawia za nią fakt, że autor zna się na blogowaniu jak nikt inny w tym kraju i jeżeli chcesz się o tym fachu czegoś dowiedzieć to tylko od niego. Większość porad na pewno warto sobie przyswoić, choć znajdą się i takie, które na pewnym etapie, lub przy pewnym typie bloga można potraktować bardziej jako ciekawostki. Książka do kupienia na wydaje.pl.