Dlaczego warto posiadać Gravatara?

Gravatar czyli globally recognized avatar to rozwiązanie problemu dodawania awatara za każdym razem, gdy rejestrujesz się na jakimś forum, czy komentujesz blog znajomego. Nie musisz już zaprzątać sobie tym głowy, w momencie gdy pozostawiasz po sobie ślad w internecie. Rozwiązanie to sprawdza się oczywiście tylko w tych serwisach, które obsługują gravatary.

[setion title=”Dlaczego warto?” href=”dlaczego-warto”]

Staram się komentować blogi osób, które piszą ciekawie, a ja mam coś do dodania odnośnie ich wpisu. Gdybym nie posiadał gravatara, przy każdym moim wpisie wyświetlał by się, w większości przypadków taki obrazek:

Mało przypomina mnie na co dzień, do tego takich anonimów, pod jednym wpisem, jest dużo więcej. Na co mi taki obrazek, który nie jest kojażony jednoznacznie z moją osobą? Inną sprawą jest to, że rejestrując się w większości serwisów, musimy dodawać obrazek z dysku. Nie było by w tym nic złego, do czasu gdy zechcemy odświeżyć swój profil na kilkunastu stronach. Na samym starcie już się nie chce.

Serwis Gravatar powstał właśnie z myślą o takich sytuacjach. Wystarczy założyć konto, podać swój adres e-mail i dodać własny obrazek, który będzie nam towarzyszył, na tych stronach które obsługują gravatary. Dobrym przykładem są blogi, na których obok naszego wpisu wyświetla się nasz awatar, chyba że podaliśmy zły adres e-mail. Teraz kiedy zechcemy odświeżyć nasz profil, robimy to tylko w jednym miejscu. Dodatkowym plusem jest możliwość definiowania kilka adresów z różnymi gravatarami, co przydaje się wtedy gdy chcemy wypowiadać się używając innego loginu.

[/section]

Coś dla developerów

Gravatar to nie tylko ułatwienie dla użytkowników, ale także dla developerów. Tworząc stronę, w której udostępniamy możliwość rejestracji, musimy rozwiązać masę kwestii związanych z przechowywaniem awatarów. Używając gravatara, nasza rola sprowadza się tylko do zaimplementowania specjalnego kodu, który udostępniają nam twórcy serwisu. Zwalnia nas to z tworzenia rożnego rodzaju ograniczeń, jak np. rozmiar obrazka, czy jego format, oraz odciąża serwer. Możemy również zdecydować jaki typ obrazka pozwolimy wyświetlić u siebie. Do wyboru są 4 typy:

  • G – odpowiedni do wyświetlania na wszystkich stronach
  • PG – niestosowne gesty, prowokacyjnie ubrane osoby, mniej obraźliwe wyzwiska lub łagodną przemoc
  • R – profanację, ostrą przemoc, nagość lub użycie narkotyków
  • X – mogą przedstawiać ostre treści pornograficzne lub bardzo brutalną przemoc

Przydatne linki