Dzielenie wpisu na podstrony

Dziś coś z cyklu krótkie porady. Czasem zdarza się, że nasz post jest za długi, przez co ciężko się go czyta. Dobrym pomysłem było by więc podzielić go na podstrony. Oczywiście WordPress posiada taką możliwość, co nie mogło być zaskoczeniem :)

Quicktag nextpage

Aby podzielić taki post na kilka części, wystarczy podczas jego pisania użyć quicktaga nextpage, który wygląda tak samo jak quicktag more przeznaczony do oddzielania zajawki od reszty postu. Tak wygląda w praktyce użycie nextpage:

<!--nextpage-->

Dzięki temu, w miejscu wystąpienia takiego quicktaga, wordpress wydzieli dalszą część do osobnej podstrony. Kolejne użycie, stworzy nam kolejną podstronę, kolejne kolejną itd.

Edycja skórki

Niestety, w niektórych przypadkach samo zastosowanie nextpage może nie dać nam pożądanego efektu. Dotyczy to skórek, które nie przewidziały takiej opcji przy wyświetlaniu posta. Jeżeli więc w podglądzie wpisu widzisz paginację, dalsza część może Ciebie nie dotyczyć. Ale co jeżeli paginacji nie widać? Trzeba operować :)

Otwórz plik single.php swojej skórki, w którym znajduje się widok pojedynczego posta. To tu musimy wstawić funkcje wp_link_pages, która wyświetla paginację w poście:

the_title();  
the_content();  
wp_link_pages();

Dzięki temu, jeżeli użyjemy w poście nextpage, zostanie wyświetlona paginacja, dzieląca nam post na tyle podstron ile quicktagów użyliśmy. Najlepiej żeby funkcja ta znajdowała się zaraz po the_content.

Parametry funkcji

Oczywiście jak większość funkcji w WordPressie, tak i ta posiada kilka parametrów pozwalających nam na kontrolę tego, w jaki sposób wyświetlana jest paginacja. I tak przykładowe wywołanie funkcji wp_link_pages może wyglądać tak:

wp_link_pages(array(  
    'before' => '<div>' . 'Podstrony:',  
    'after' => '</div>',
    'next_or_number' => 'number'
));

To jednak nie wszystkie parametry, które możemy przekazać tej funkcji, a po więcej zapraszam do strony codexa.

Na zakończenie jeszcze jedna informacja o której nie wspomniałem a mianowicie, to rozwiązanie zadziała również w przypadku tworzenia stron. Tak więc jeżeli twoje podstrony posiadają bardzo dużo tekstu, możesz podzielić go na kilka części, przez co łatwiej będzie się go czytać.