Front-Trends 2013 – podsumowanie

24-26 kwietnia to data którą każdy szanujący się miłośnik front-endu miał zapisaną w sowim kalendarzu i wyczekiwał jej ze zniecierpliwieniem. To czas kiedy w Polsce odbyło się prawdziwie święto, czyli Front-Trends 2013, konferencja na prawdziwym światowym poziomie. Organizatorzy, czyli Diamian Wielgosik i Paweł Czerski, starali się by poziom z roku na rok był coraz wyższy, i to się im niewątpliwie udaje. Szacunek panowie! A teraz trochę o tym co działo się w tym roku.

O samej konferencji słów kilka

Edycja 2013 w porównaniu z latami ubiegłymi trwała 3 dni, zaproszonych zostało 24 wspaniałych speakerów, pojawiło się 420 gości. Tyle jeżeli chodzi o liczby.

Rejestracja

20130424-103547.jpg
Rejestracja przebiegła sprawnie

Organizatorzy bardzo się postarali by rejestracja nie była głównym punktem do narzekań gości. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie i nie odnotowano żadnych poślizgów. Tu ukłon w stronę organizatorów bo rok temu tak dobrze nie było.

Venue

Ponownie wybrano Soho Factory, więc nie ma się co tutaj za bardzo rozpisywać. Kto był rok temu dobrze znał to miejsce. Zabrakło jednak hamaków, a sala gdzie odbywały się przerwy, trzeciego dnia zamieniła się w saunę. Nie były to jednak jakieś duże niedogodności, i osobiście uważam że to dobre miejsce na tego typu eveny.

After Party

Po za oficjalnymi after partami, które zorganizowane zostały po drugi dniu, odbyło się jeszcze kilka nieoficjalnych. Tutaj jak zwykle było epicko i każdy kto się pojawił, czy to w Irish Pubie, czy w Soho nie miał czego żałować. O tym co się tam działo być może przeczytacie kiedyś na PudelekJS.

Co ciekawego mówili speakerzy?

Jak to bywa na takich konferencjach, występy są lepsze i gorsze. Skupię się tylko na tych które dla mnie wydały się najbardziej wartościowe.

Holger Bartel – 180 Degrees East

Holger przedstawił jak wygląda rynek azjatycki i jak dziwny on jest w porównaniu do tego co znamy, czyli Europy lub Stanów. Jako największe różnice wymienione zostały choćby język czy kultura jaka tam panuje. Azjaci kładą na to duży nacisk, co oznacza, że chcąc wejść na ten rynek, od razu trzeba pomyśleć o tym by zatrudnić dobrego tłumacza. Prezentacja głównie pomocna dla tych, którzy myślą o tym by zacząć zarabiać sprzedając swoje produkty w Azji.

Estelle Weyl – Web performance considerations in a mobile world

To chyba najlepsza prezentacja pierwszego dnia. Estelle mówiła o tym co zrobić by nasza strona była lżejsza na urządzeniach mobilnych. Niby nic odkrywczego jak np. to jpg < png < gif czy choćby zdanie dnia jak dla mnie:

… ale np. ładowanie responsywnych obrazków przez svg, było dla mnie nowością. Warto zainteresować się tą prezentacją, gdy tylko pojawi się w sieci.

Allen Wirfs-Brock – JavaScript: The Machine Language of the Ambient Computing Era

Wspaniałe otwarcie drugiego dnia co było widać choćby po reakcjach na twitterze. Allen opowiedział o tym jak JavaScript wyglądał, wygląda i będzie wyglądał. Pokazał kilka innych zastosowań tego jezyka jak np. asm.js oraz kilka nowości z ES6 jak choćby klasy. Po tej prezentacji wiem, że czekają nas piękne czasy.

Jake Archibald – Rendering without lumpy bits

Kolejna wspaniała prezentacja, głównie przez sposób prowadzenia. Jake pokazał nam kilka problemów związanych z renderingiem i wyjaśnił jak sobie z nimi radzić, robiąc przy tym wspaniałe show. Przypomina mi się Chris Coyier z roku ubiegłego. Poniżej wideo z innej konferencji, na której Jake pojawił się z tym samym tematem:

Link do prezentacja: Rendering Without Lumps

Braniecki i Małolepszy – Responsive localization with L20n

Kolejna dobra prezentacja, której przyjemnie się słuchało, tym razem o narzędziu l20n.org. Nie będę się tu rozpisywał tylko od razu zaproszę do przejrzenia prezentacji. Od siebie dodam, że samo narzędzie wygląda ciekawie, a na dniach pojawi się jakiś wpis o tym jak to działa.

P.S. był to jedyny polski akcent w tym roku.

Lea Verou – The humble border-radius

Na koniec nie mogłem nie wspomnieć o prezentacji Lei, która mówiła o właściwości border-radius. Wydawać by się mogło, że zrobienie z tego prezentacji na 30 min to jakaś abstrakcja. Nic bardziej mylnego. Wiele ciekawych informacji i przykładów. Zresztą przekonajcie się sami: link do prezentacji.

Co przegapiłem?

Niestety przegapiłem też dwie prezentacje, które muszę nadrobić jak pojawi się wideo (organizatorzy wspominali coś o miesiącu oczekiwania):

  • The New CSS Layout – Rachel Andrew
  • Everybody hates passwords – your site doesn’t need one – Shane Tomlinson

Podsumowanie

No cóż wszystko co dobre szybko się kończy i nie inaczej było w tym przypadku. Wspaniałe 3 dni które na długo zapadną mi w pamięci. Teraz pozostaje czekać na kolejne okazje do spotkań w Warszawie, a najbliższa może nadarzyć się 1 czerwca na warsztatach z Firefox OS.