Google I/O Extended: Podsumowanie

10 i 11 maja w San Francisco odbyła się doroczna konferencja Google I/O Extended poświęcona najnowszym trendom wśród aplikacji webowych i mobilnych, opartych na technologiach Google, takich jak Android, Chrome, App Engine, Google Web Toolkit, API narzędzi Google itp. Oczywiście do San Francisco nie poleciałem :) ale miałem okazje, dzięki uprzejmości AKAI, oglądnąć część tego wydarzenia na dużym ekranie.

Całość odbyła się w centrum wykładowym PP na Piotrowie w godzinach od 17:00 do 1:00. Całości niestety nie mogłem obejrzeć, ale to nie powód do zmartwień, gdyż na youtube już można znaleźć pełne wstawki z poszczególnych wykładów. Jeżeli chodzi o organizacje spotkania, to jestem zadowolony, że wybrałem tą formę oglądania, zamiast domowego zacisza. Oprócz oczywiście contentu stojącego na wysokim poziomie, w przerwach do dyspozycji były dwa Kinnecty, PS Move, no i oczywiście ludzie z którymi można było porozmawiać na ciekawy tematy (bez popularnej polityki :D). Pierwszego dnia w konkursach można było zgarnąć różnego rodzaju gadżety związane z konferencją, takie jak np. koszulki, z których jedną mam w domu, niestety za mała dla mnie ;/, a innych rozmiarów już nie było. Drugiego dnia było już bardziej kameralnie, głównie przez braki w ludziach, które były największym minusem całego eventu. Średnio 30 osób to trochę mało, choć mam nadzieje że to raczej przez godziny w jakich wszystko się odbywało, a nie przez małe zainteresowanie tematem.

Cała konferencja po za dwoma wspólnymi Keynote-ami, była podzielona na kilka tematycznych ścieżek, z czego dwie: Android oraz Chrome + HTML5 były transmitowane na żywo. Podczas keynote-ów (pierwszy podobał mi się bardziej) inżynierzy giganta z Mountain View przedstawiali najważniejsze trendy wśród aplikacji webowych i mobilnych, opartych na technologiach Google. Pierwszego dnia, w której to Android był główny bohaterem mówiono o nowej wersji Honeycomb(3.1), o Androidzie 3.4, który został nazwany Ice Cream Sandwich, oraz zaprezentowano Android@home framework, który ma nam pomóc zarządzań różnego rodzaju urządzeniami w domu takimi jak choćby pralka, zmywarka czy systemy oświetlenia. Wygląda ciekawie :). Drugiego dnia na tapetę wzięto Google Chrome, Google Web Store no i oczywiście Chrome OS. Zaprezentowano dwa ChromeBooki firmy Acer i Samsung, oczywiście z zainstalowanym Chrome OS.

Z dwóch dostępnych ścieżek tematycznych, ja wybrałem tą dotyczącą HTML 5. Można było usłyszeć między innymi o WebGL, HTML5 Video, Google chrome Frame czy Mobile Web Development. Najciekawszą prezentacją, w mojej ocenie, była „HTML5 Showcase for Web Developers: The Wow and the How”. Eric Bidelman i Arne Roomann-Kurrik przedstawili najnowsze techniki dostępne w Google Chrome popierając je fantastycznymi przykładami. Do dzisiaj przed oczami mam tańczącego w rytm muzyki Androida :D. Gorąco polecam obejrzeć tą przezentajce (link) jak i oczywiście inne, bo warto. Inna zabawną sytuacją była aktualizacja Windowsa, która przerwała niepodziewanie wykład Gregga Tavaresa.

Podsumowując, całość stała naprawdę na wysokim poziomie, i warto, jeżeli ktoś nie widział, przeglądnąć kanał GoogleDevelopers na youtube.
Na koniec podziękowania należą się polskim GTUG, oraz poznańskiemu AKAI, dzięki którym była możliwość oglądania live streamingu na dużym ekranie. Mam nadzieje, że za rok to powtórzą.