Meet.js Summit: moja relacja

No i stało się. 14 stycznia w Poznaniu spotkaliśmy się na meet.js summit, darmowej konferencji podsumowującej dotychczasowe barcampowe spotkania meet.js. Trochę czasu już minęło, wiec czas na małą relacje z wydarzenia.

Organizacja

Za organizacje eventu zabrali się Damian Wielgosik oraz Daniel Mendalka. Jako miejsce wybrano Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, które w sam raz nadaje się na tego typu wydarzenia. Nie brakowało niczego z czym kojarzą się konferencje, a więc pełen catering, lunch raz after party. Uczestnicy już przy samej rejestracji mogli zaopatrzyć się w gadżety takie jak smycze Firefox i Allegro, naklejki oraz kody promocyjne na Front-trends 2012. Największą atrakcją były jednak koszulki rozdawane przez głównego sponsora Allegro, zwłaszcza, że można było samemu przygotować wzór, który należało przesłać na kilka dni przed eventem.

Community

Ponownie potwierdziła się stara prawda, że tego typu spotkania do dobra okazja do poznania nowych ludzi. Nie inaczej było i tym razem. Dzięki summitowi poznałem wreszcie Andrzeja Mazura, Michała Budzyńskiego, Marka Stempienia czy choćby Karolinę Szczur i to wcale nie wszystkie osobliwości polskiego Front-endu, z którymi zamieniłem choćby kilka zdań. Miałem też ciekawą rozmowę z Robert „Vokielem” o jego sposobie pracy, który sam w niedalekiej przyszłości chciałbym osiągnąć.

Speakerzy

Lista speakerów była imponująca i znaleźć można ją na oficjalnej stronie. Całość została podzielona na dwa tracki, co zmuszało do pewnych poświęceń, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, gdyż już niedługo mają ukazać się filmiki z wszystkich występów. Jeżeli chodzi o mnie to chciałbym skupić się na kilku występach:

Jako pierwszy na scenę wyszedł Marek Stępień z tematem The Web is Open. Let’s keep it that way. Po za wykładem o otwartej sieci, w stronę publiczności poleciały koszulki firefoxa, które według oficjalnych doniesień nie wyrządziły nikomu krzywdy :).

Ciekawie mówił też Andrzej Mazur, który przedstawił plany W3C dotyczące modułu selektorów w CSS4. Ciężko odnosić się tu do poszczególnych przykładów, skoro całość może jeszcze ulec zmianie, ale wiedza na temat na pewno się przyda.

Kolejny ciekawy występ dał Lech Wilczyński, który w formie warsztatów przedstawił nam ideę wzorca MVC zaimplementowanego w Backbone.js. Czego zabrakło? Przede wszystkim czasu, bo forma była na prawdę ciekawa.

Na wielkie słowa uznania zasługuje też występ wieczoru czyli Patrick H. Lauke, który mówił o multimediach w HTML5. Całość prowadzona na wielkim luzie, poparte działającymi przykładami no i finał czyli obsługa kamery przez JavaScript.

Z prezentacji, których nie widziałem i żałuje to na pewno wystąpienie Michała Budzyńskiego i Pawła Maciejewskiego. Pierwszy mówił oczywiście o grach w HTML5 a drugi o IndexedDB. Z niecierpliwością czekam na video.

Wszystkie prezentacje można znaleźć pod tym linkiem.
Możliwe jest też ocenienie każdego występu z osobna przez speakerrate (dzięki Kamil Trebunia za link).

Podsumowanie

Całość wypadła naprawdę świetnie i niech żałuje każdy, kto nie mógł przybyć do Poznania. Ciekawy conten, ciekawi ludzie to wszystko co stanowi o sile tejże konferencji. Jedyne czego nie mogę wspominać to after party, na których podobno działy się różne rzeczy, ale to już raczej temat na pudelek.js :)