Microjs: alternatywa dla kombajnów JavaScript

Wbrew początkowym przypuszczeniom, microjs nie jest kolejną JavaScriptową biblioteką mającą na celu walczyć z gigantami takimi jak JQuery, Prototype czy YUI . Microjs.com to zbiór mini-bibliotek, realizujących jeden konkretny cel, które w ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze.

Twórcą microjs jest Thomas Fuchs, który w jednym z wpisów trafnie wymienił kilka podstawowych wad dużych frameworków. Dla przykładu weźmy jQuery. Pomimo swojej wielkości, której wcale nie próbuje podważać, są momenty w których jej wykorzystanie mija się z celem. Po co angażować około 30kb dla jednej animacji, skoro można wykorzystać np Emilie, ważącą niecały 1kb?

Baza dostępnych mini-zamienników jest naprawdę spora, co jest oczywiście dużą zaletą, ale powoduje również pewien kłopot. Pewnie się czepiam, ale chcąc wybrać najlepszą dla danego zadania, przyjdzie nam przeorać kod każdej z nich co może kosztować nas trochę czasu. Patrząc na to jednak z innej perspektywy, można podpatrzeć kilka ciekawych rozwiązań, które mogą nam się w przyszłości przydać.
Cały zbiór został dodatkowo podzielony na działy odpowiadające konkretnemu zadaniu np:

  • Manipulacja DOM
  • Animacje CSS
  • Detekcja elementów HTML5 i CSS3
  • Obsługa zdarzeń …

Patrząc na to wszystko nasuwa mi się jednak jedno pytanie. Biorąc po uwagę rosnącą popularność mini-bibliotek, dlaczego twórcy jQuery nie postanowili pójść w tym kierunku i podzielić jej na mini-części, dając developerom możliwość pobrania tylko tej, która ich interesuje?

Podsumowując, zanim zdecydujemy się na wykorzystanie dużego frameworka, warto zastanowić się czy nie lepiej skorzystać z mini-zamiennika, których listę znajdziemy na microjs.com.