Podsumowanie roku 2010

Nowy rok, nowe nadzieje i nowe postanowienia. Jedni chcą coś zmienić w sobie, inni dokonać czegoś na co wcześniej brakowało im czasu lub odwagi. Jak to wygląda z spełnieniem takiego postanowienia każdy z nas sam wie najlepiej. Ja postanowiłem po raz pierwszy spisać swoje cele, tak by za rok, gdy zajrzę do tego wpisu, zrobić rachunek sumienia.

Rok 2010

Zanim moje cele, warto by podsumować odchodzący rok. Daleko pamięcią sięgać nie muszę, by przypomnieć sobie przełomowy moment. Był to początek października. A wszystko zaczęło się od zmiany pracy, której z każdym przepracowanym dniem coraz bardziej nienawidziłem. Ogólnie nie powinno się źle mówić o swoich pracodawcach, ale to co tam robiłem nie było dla mnie. Do domu wracałem śpiący, nie mogąc się w żaden sposób zmotywować by zrobić cokolwiek. Teraz na pytanie, dlaczego tak długo tam siedziałem, nie próbując czegoś zmienić? nasuwa mi się jedna odpowiedź: brakowało mi odwagi. Dodatkowo miałem też inną wymówkę: brak wystarczającej wiedzy. Problem jednak nie polegał na tym że jej nie miałem, a na tym, że nie próbowałem jej zdobyć. Tu podziękowania należą się Marcinowi za jego blog, dzięki któremu zmieniłem swoje myślenie i działam w myśl zasady:

Skoro nie posiadasz wystarczającej wiedzy, to ja zdobądź

Przestałem narzekać, do nowej pracy chodzę uśmiechnięty, i co najważniejsze mam czas na różne inne sprawy, które wiecznie odkładałem na później. Jedną z takich spraw jest choćby ten blog. Zdaję sobie sprawę ile mam jeszcze do zrobienia, ale i tak się cieszę, że udało mi się go uruchomić.

Cele na 2011

Co takiego chcę więc osiągnąć w nowym roku?

Mini CMS

Od jakiegoś czasu przymierzam się do napisania prostego systemu zarządzania treścią. Dużo już czytałem na ten temat i przerobiłem kilka kursów. Teraz kiedy już mam pomysł co to ma być i dla kogo (najważniejsze by wiedzieć po co się to robi), zamierzam się za to zabrać. Realizacja tego celu niesie też ze sobą korzyści dla mnie. W końcu uwierzę, że jestem wstanie takie rzeczy tworzyć, moja wartość na rynku wzrośnie, przez co będę mógł realizować lepsze projekty niż dotychczas.

Język

Z angielskim jest u mnie niestety ciężko i nie ukrywam tego. Mam jednak zamiar to zmienić. Już od jakiegoś czasu szlifuje go codziennie i chcę to utrzymać także w przyszłym roku. Takim sprawdzianem będzie, krótka rozmowa przez komunikator internetowy z losowo wybraną osobą mówiącą po angielsku. Dodatkowo codziennie staram się tłumaczyć jakiś tekst z angielskiego na polski i tu muszę ze zdziwieniem przyznać, że idzie mi całkiem nieźle.

Kondycja

Codzienny spacer z psem to kolejny nawyk, który chcę utrzymać w przyszłym roku. Dodatkowo, gdy tylko pogoda się poprawi, mam nadzieje że przerodzi się to w jakiś trucht. Taka forma odpoczynku dobrze wpływa na mój organizm i odrywa mnie od ciągłego siedzenia przed komputerem. Dodatkowo, ma kto wyjść z psem :)

Blog

Mam zamiar, dużo pozmieniać. Na pierwszy ogień idzie skórka, która w obecnym stanie sprawia pewne problemy. Wszystko co już wychwyciłem zostało uwzględnione w nowej wersji, która będzie paradoksalnie drugą skórką w życiu napisaną dla WordPressa. Następnym etapem, będzie poprawa funkcjonalności. Przyznam szczerze, WordPressa znam długo, ale na poważnie zająłem się nim jakieś 3 miesiące temu, co za tym idzie nie wykorzystuje jeszcze wszystkich możliwości, które ten system daje. Na sam koniec idą wpisy. Jestem początkującym blogerem i moje wpisy jak na razie nie są najwyższych lotów. Nie od razu jednak Rzym zbudowano, więc i ja w miarę czasu mam nadzieje poprawić się w tej kwestii. Idzie za tym tez zmiana częstotliwości pojawiania się wpisów, z którą teraz jest różnie :/. Od przyszłego roku, dokładnie od 5 stycznia, będę umieszczał nowe wpisy co 5 dni. Tematyka zostaje ta sama, choć muszę przyznać, że ostatnio często szukam różnego rodzaju metod ułatwiających pisanie kodu, co również staram się opisywać.
Dodatkowo pozostają prace na promocją.

Cele mniejsze

Poza głównymi, pozostają jeszcze mniejsze cele, co nie znaczy, że można je pominąć czy o nich zapomnieć. Tu miedzy innymi ciągłe poszerzanie swojej wiedzy na temat obiektowego PHP, CSS3 i HTML5 oraz JavaScript w tym jQuery i technologi Ajax, co pozwoli mi skończyć zaczęty kiedyś projekt. Liczę również, że w tym roku odbędzie się druga edycja WordCamp, bo mam zamiar się wybrać :).

Podsumowanie

Kończący rok z całą pewnością mogę zaliczyć do udanych i na pewno wzniosę nie jeden toast na jego cześć. Mam nadzieję, że 2011 będzie lepszy, a mi uda się osiągnąć wszystkie cele, które sobie postawiłem. Czy tego dokonam, będę wiedział dopiero za rok. Na koniec chciał bym życzyć wszystkim pomyślnego nadchodzącego roku i by każdy spełnił postawione przez siebie cele.