To już dwa lata

Dokładnie 2 lata temu, o tej samej godzinie, nikomu nieznany Michał postanowił, że będzie pisał sobie bloga. No dobra do pisania bloga przygotowywałem się wcześniej, ale oficjalny start zaliczyłem dokładnie 2 lata temu. Nigdy nie przypuszczałem, że będę mógł napisać ten wpis. Dawałem sobie góra pół roku. Popiszę, popiszę i mu się znudzi. I choć nie mam tutaj tłumów, nie ominęły mnie dłuższe zastoje to nadal sobie piszę, ktoś to od czasu do czasu czyta, ba zdarzają się nawet ludzie którzy wypełnią ten straszny formularz do komentowania.

Tematyka

Pozostaje bez zmian. Dalej na blogu mam zamiar pisać o wszystkim co ma związek z front-endem, o eventach, nowościach itp. Czasem pojawi się recenzja jakiejś książki technicznej, a czasem nawet post nie mający nic wspólnego z programowaniem.

Hosting

Zmiany na blogu to dobra okazja by zmienić również hosting, wreszcie! Jak pisałem na początku, otwierając bloga zakładałem góra pół roku pisania. Szukałem więc taniego hostingu, tak by nie było szkoda jak mi się znudzi. To był błąd! W chęci oszczędzania zachowałem się jak dziad i zamiast wybrać droższą ale polecaną usługę, wybrałem nikomu nic niemówiącego, tańszego dostawcę GłowaNet. Na początku wszystko było w porządku, po jakimś czasie jednak się zaczęło: strasznie wolny serwer, brak reakcji na tickety, wieczne problemy z bazą danych.

Postanowiłem przenieść się na linuxpl i mam nadzieję, że nie pożałuję. Czas pokaże

Zmiany na stronie

Najbardziej widoczną zmianą jest oczywiście layout. To już trzeci w krótkiej historii bloga, i oczywiście jak zawsze, jest lepszy od poprzedniego :).

Chemikpil v1 (listopad 2010 - marzec 2011)
Chemikpil v2 (marzec 2011 - listopad 2012)

Fonty

Jako domyślną czcionkę wybrałem popularny Open Sans, a jako nagłówki tytułów ustawiłem Museo Slab. Jak na razie wygląda to fajnie, choć nie wiem czy jeszcze czegoś nie zmienię. Na blogu używam jeszcze jednej czcionki, która nie ma swojej nazwy ale jest bardzo pomocna. To tak zwany Icon Font, z elementami, które zamiast renderować jako obrazki wstawiam jako tekst. O tym jak coś takiego osiągnąć napiszę już niebawem.

Responsive Design

Coś czego nie miały wcześniejsze skórki. Teraz bloga można bez problemów przeglądać również na urządzeniach mobilnych. Jest tu jeszcze trochę elementów do poprawki, więc czasem coś się może posypać. Kiedy piszę togo posta są problemy z mobilnym menu.

Responsive Design

Widzisz problem?

Strona powinna poprawnie działać na wszystkich najnowszych przeglądarkach, jeśli jednak zobaczysz jakiś problem to daj mi znać, najlepiej ze screenem.

Podsumowanie

Z perspektywy czasu uważam, że samo blogowanie było strzałem w dziesiątkę. Gdyby nie to, pewnie nie byłbym w tym miejscu w którym jestem teraz. Nie planuję nic na przyszłość. Czas pokażę. Kto wie, może za miesiąc mi się w końcu znudzi, albo za rok znów będę świętował? :)